Benim Büyük Barış Akarsu Hayranlığım!

3

25 Eylül 2016

Hayal meyal hatırlıyorum o günü , tatile giderken radyoda bir anons 'Barış AKARSU doğum gününde trafik kazası geçirdi, durumu kritik' . O zaman büyük bir hayranı değildim ama içimin nasıl sızladığını çok net hatırlıyorum.
Annem 'Ölür büyük ihtimalle..' demişti.
Bende hemen ' Ya neden öyle söylüyorsun anne' dedim kızarak.
'Bazı insanlar doğduğu gün ölür ama yinede Allah şifa versin' dedi.
Doğum gününde ölmedi ama doğum gününde geçirdiği kazadan ötürü ölmüştü...
Benim Barış Akarsu hayranlığı hikayem biraz komik, lise 2. sınıfta en yakın arkadaşım fz'nin bana Mavi Duvarı dinletmesiyle başladı. Deli gibi onu dinlerdik ve ah be ne güzel söylemiş Barış keşke yaşasa da konserine gitsek canlı canlı dinlesek derdik fakat bundan 2 yıl sonra - artık çok büyük bir hayranıyken - öğrenmiştim ki Mavi Duvar aslında  Haramilerin şarkısıymış :D  Ama bunun tek nedeni bir hayranın ona ithaf etmesinden ve Mavi Duvar- Barış Akarsu adıyla youtube'da paylaşmasıydı.Bizde ismini böyle görünce onun şarkısı sanmıştık oysa hayranın söylemek istediği şey şarkıyı bilen ve şimdi dinleyenlerin anlayacağı gibi , GELMEYECEKSİN demekmiş....                                                                           
Tamirci Çırağı benim en sevdiğim Cem Karaca şarkısıdır, Barış'ın sözlerini unuttuğu şarkı hani :) yinede duruşunu bozmadan şarkının  sonunu getirmeye çalışmıştı:) 
Onunda çok büyük hayranı olduğu birisi vardı Haluk Levent!
Bunu bilmeseniz de onunla yaptığı düeti izlerseniz anlayabilirsiniz. Gururu gözlerinden okunuyordu. Sanki gözleri 'Bunu da gerçekleştirdim' diyordu.Şarkıyı unuttuğunda yaptığı gibi, ağlaya ağlaya da olsa o şarkıyı bitirmeden sahneden ayrılmadı :)                                                                               
Ama bir sıra ben Barış'a öyle çook takıldım ki Akademi Türkiyeyi, Yalancı Yarimi baştan izliyorum. Konser kayıtlarında ki şarkıları, hayranlarının, arkadaşlarının yüklediği bütün videoları izlemiştim.
Akademi Türkiye  evinde akşamları söyledikleri şarkıları telefonuma yükleye yükleye telefonumun hafızasını doldurmuştum. Hatta o kadar ezberimdeydi ki - ezberimde ki- kayıtları  Gördüğüme Sevindimi söylediği gece ki kayıtta baş kısmında  Pınar'a yaptığı espiriyi ve sonra hangi saniyede tatlı tatlı güldüğünü ezberleyecek derecede :)

Belki bilirsiniz, Adapark adında bir lunapark var İstanbulda.
Adaparkta  ki Crazy Dans adlı oyuncağın duvarında ise Barış'ın bir resmi var, her Adaparka gittiğimde o resme selam vermeden, Allahım şu tatlılığa bak demeden dönmem :)
Tabi bu süre zarfında benim bu hayranlığımı bilen arkadaşlarım ve ablamın her gördüğü Barış'lı gönderiyi bana bildirmelerinden bahsetmiyorum bile.. :) Ben sadece sesine odaklanmışken arkadaşlarımdan birisi bana Barış'ın bir anısını anlatan yazı okutmuştu, ilk okuduğumda ağlamıştım, her okuduğum da gözüm dolar :)
“Üniversiteyi yeni kazanmıştım. Babamın pek durumu yoktu, ben de biraz para biriktirmek için yazın Bodrum’ a gittim. Bir arkadaşım bir mekanda çalışıyordu, ben de orada işe başladım. Onu ilk kez orada gördüm .Sahneye çıkıyordu, daha yeni yeni tanınıyordu ama..Sabah oldu, sahnesi bitti, yanımıza geldi ;Dostum gel otur gel dedi.Ben utana sıkıla abi iş var dedim.Ya gel sen, sonra yaparız beraber dedi.Oturdum kimsin bakalım sen, adın ne ? dedi..Yusuf dedim.Ekmek kuyunun dibindedir Yusuf dedi.GülümsedimOkuyorum abi, para lazım dedim..Aferin dediİyi geceler bile demeden gitti..Sonra hemen hiç selam bile vermeden 2 ay geçti..Ben babamı kaybettim abi orada çalışırken.Memlekete gittim.Mersin’ e.Baktım kalabalıkta biri var, siyah deri mont, gözlüklü.Yaklaştı yanıma, olur Yusuf olur..Hayat bu, kuyudan çıkmaya gayret et sen hep dedi..Gitti..Kardeşime bir zarf bırakmış, içinde biraz para ve bir mektup var, bir de banka hesap cüzdanı..Bütün eğitim masrafların bana ait, kimseye söz etmek yok.Etmedim abi, kimseye bir şey demedim…O günden sonra abim, babam, her şeyim oldu o benim..Evlendim, oğlum var bir tane, adı Barış.”Yusuf Sami Atılgan 

Burada anlatıldığı gibi Barış'ın yaşantısı da karakteri de keşfedilmeye açık bir denizdi, o günden sonra o kadar çok onunla ilgili yazı okudum ki, karakteri hakkında tanımadan bilgi sahibi olmuş bulundum, buraya okuduklarımı yazmaya kalksam çoğunu bulamam bile o kadar dip bir araştırma eseri ki şimdiki görüşüm.. Ama anlat derseniz  şakacı, insan canlısı , belki biraz egolu :) , ama sorumluluk bilinci yüksek ,eli açık , yardımsever, şarkıcı olmanın para değil şöhret tarafı hoşuna giden bir insandı zannım ve okuduklarımca.

Keşke yaşasa, ve yine böyle güzel gülse ama Rabb'im bu kadar ömür vermiş yapacak nemiz var ? Son olarak şu aralar en sevdiğim, sözlerini en anlamlı bulduğum şarkısı Leyla olsa da, siz bana 'En çok hangi şarkısını seviyorsun ?' deseniz benim cevabım yine ' Mavi Duvar' olurdu. Barış her ne kadar Mavi Duvarı söylemese de, bana Mavi duvarı söyleyen ilk insan oydu...

3 yorum:

 1. üniversitedeyken Barış Akarsu şehrimize konser vermeye gelmişti ama konserin tarihi finallerin bitmesinden iki gün sonraydı. Oda arkadaşım Barış'ın hayranıydı. bir yandan konserine gitmek istiyor bir yandan da evini çok özlediği için eve gitmek istiyordu. Ben de "Eve git bence. Barış'ın daha çok konseri olur, başka zaman izlersin." demiştim ve o yaz Barış trafik kazasında hayatını kaybetti. Barış Akaru dendiğinde aklıma ilk önce bu olay gelir. Erken gitti, Allah rahmet eylesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne üzücü bir anı... Okudukça gözlerim doldu, Barış'ı çok sevmemden de kaynaklı olabilir bu :)

   Sil
 2. Ah ah, içi dışı güzel bir insandı, Allah rahmet eylesin. Yabancı bir grubun konserine gitmiştim. Çıkışta bir baktım o bir kaç arkadaşıyla duvara yaklaşmış duruyor. Gidip yanına öpmüştüm onu, o kadar tatlıydı ki. Ne dediğimi hatırlamıyorum ama bakışlarındaki samimiyet ve güzelliği hatırlıyorum.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)