Leon Sevginin Gücü | Film Yorumları

8

26 Eylül 2016

Leon'u izlemeyen kaldı mı ? -Kalmasııııııın!

Adı "Sevginin Gücü" olarak dilimize çevrilen 1994 yapımı başrollerini Jean Reno (Carlo), Natalie Portman (Mathilda) ve Gary Oldman'in (Stansfield) paylaştığı, Luc Besson yönetmenliğindeki film İmdb'den 8.6 ve Beyaz perde.com'dan 4.7/5 almıştır.Léon, ABD'nin New York şehrinde ikamet eden, patronu Tony'den aldığı işleri yapan bir tetikçidir. Hayatını kurallardan oluşturmuş, sert ve tam anlamıyla bir profesyoneldir. Ancak Mathilda adında küçük bir kızla yolları kesişince hiç alışık olmadığı bir dünyaya kapısını aralar.Film, birtakım çevrelerce yaş farkı olan iki kişi arasında aşk olduğu iddiasıyla eleştirilmesine rağmen, Mathilda'nın Léon'a karşı olan hisleri normal aşktan ziyade, kendisine ilk defa iyi davranan birisi karşısında duymuş olduğu sevgidir. Her ne kadar filmin ilerleyen bölümlerinde aşık olduğundan bahsetse de, buradaki aşk ifadesi küçük bir çocuğun duygularını basitçe belirtme şeklidir. Léon'un da Mathilda'ya karşı duyduğu hislerde benzer şekilde hayatında o zamana kadar görmediği bir sıcaklığa duyulan özlem ve buna karşı verilen duygusal tepkidir.kaynak: vikipedia

Yine ablama 'gerçekten izlemedim' deyip birlikte bir defa daha izlediğim bi film :) 
Benim, ablamın çok gıcık olduğu bir huyum var! Bir şeyi çok sevdiysem sürekli ama sürekli onu konuşur, onu anlatırım bu filmi birlikte izlerken -spoilerden ileri- an an ne olacağını anlatmaya kadar gidebiliyor bazen.Ben çok sevdiysem binlerce defa izlerim ablamsa bir kere izlediği bir filmin 1 saniyesini bile bir kere daha izleyemez :( 
O yüzden tek başıma izlediğim filmlerin ismini asla ablama söylemem. Zaten eğer bir filmi tek izliyorsam çok geç saatte izlerim ve tavuk ablam ise çoktan uyumuş olur.. :D 

Natalie  Portman'ın mükemmel bir oyuncu olacağı daha bu filmden belliymiş bence. Bu film de gerçek bir efsane benim gözümde.
Mathilda'nın acıklı hikayesi ve olayların ardından gelen asıl gerçekler - Seri katillik , sert adamlık vb.- mükemmel meç edilmiş ve sevginin gerçekliğini bize anlatmışlar. Leon'un cool duruşu ise tabi ki gözlerden kaçmadı :)  

Filmin özel sahnelerine teker teker bayılıyorum tabi ki ama spoiler vermemek adına şimdilik o sahneleri sessize alıyorum. Ama siz film dedikodusu yapmak isterseniz- ki benim en sevdiğim (Senden Önce Ben film yorumundan bildiğiniz gibi) aşağıya yorumlara düşüncelerinizi yazabilirsiniz, filmi izlemediyseniz de mutlaka izlemelisiniz :)

8 yorum:

 1. İzləmişdim mən də. Və çooox bəyənmişdim. Kaş ki spnu hüzünlü bitməsəydi.Hələ bu filmin bir müziği var ya sonda çalan.Mükəmməldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten öyle keşke sonu hüzünlü bitmeseydi :)

   Sil
 2. kalplerimiz birmiş! ben de bu filmi daha yeni izleyenlerdenim. Ne yazık ki hollywoodla aram hiiç iyi değil. bu filmde olmaz diyordum ama yine ilk sahnelerde cinsellik içeren bir sahneyle karşılaştım. yetmezmiş gibi küçücük bir kız çocuğunun giydiği o pembe elbiseli kısım... leona yaptığı şu ''ilk tecrübe'' teklifinden sonra da sardırıp bir tek sonunu izledim.
  neyse ben hollywoodu bu konuda zaten çok eleştiren biriyim, bu konuyu da görmezden gelirsek (ki zaten ne kalıyor geride?) beğendiğim bir filmdi. ışık oyunları şu karanlıktan aydınlıga kısımları superdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısınız saçma sahneleri çok fazla ama sadece sonu için bile izlemeye değer bir filmdi :)

   Sil
 3. Bu filme bayılıyoruuuuuum. Benim hayatımda yer edinmiş nadir filmlerden biridir. Kendimi hep bir Mathilda olarak gördüm. Onun çaresizliği ve tutunduğu sevgi... Her izleyişimde beni etkiler. Mutlaka izleyin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mathilda çok naif ama çok güçlü karakterlerden hayatta ki çoğu insan gibi:)

   Sil
 4. Unutulmaz filmlerden. Natalie Portman şu an 35 yaşında ama onu hep bu filmdeki Mathilda haliyle hatırlarım. Tekrar tekrar izlenen filmlerden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi şu an ki görüntüsünü hayalimde canlandırmak bile zor geliyor :)

   Sil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)