Evde Teraryum Yapımı | Diy

22

10 Ocak 2017

Merhaba Arkadaşlar ,

İnstagram hesabımızdan da duyurduğumuz gibi bugün Büşra ile güzel bir diy projesi yaptık yaparken de sizler için fotoğrafladık.

Başlıktan da anlayacağınız gibi son zamanlarda oldukça popüler aynı zamanda da gereksiz pahalı olan Teraryum'u evde asetat ile yapacağız.
asetat,pipet


Evde Teraryum Yapımı
Önce bilmeyenler için teraryum nedir?
Teraryum, son zamanlarda popüler olan cam bir fanus içine çeşitli bitkiler, çakıl taşları, toprak gibi malzemeler koyularak yapılan çalışmalara deniliyor.''Yok ben uğraşamam öyle asetatla silikonla derseniz'' evinizde ölmüş turuncu japon balığınızdan kalan cam fanuslara da çakıl taşı, toprak, çeşitli bitkiler ekleyerek evde teraryumunuzu yapabilirsiniz...
Dediğim gibi gereksiz pahalı olan teraryumların fiyatları en az 100tl'den başlayıp 800tl'ye kadar ulaşıyor. 


Biz kendi teraryumumuzu kırtasiyeden aldığımız tanesi 35 kuruşa olan asetat ile yaptık.


Teraryum Malzemeleri


🔼 Asetat (Kırtasiyelerden,hobi marketlerden temin edebilirsiniz)
🔼 Pipet
🔼 Sıcak Silikon
🔼 Sprey Boya(Nalburlardan,yapı marketlerden vs bulunabilir)
🔼 Keçeli Kalem
🔼 Cetvel
🔼 Makas


1.Öncelikle asetatımıza resimdeki gibi kenarları 20'şer cm, yüksekliği ise 17 cm olan bir üçgen çiziyoruz. Bu ölçülerden 4 tane üçgenimiz olması lazım.
💬 Üçgenlerden ilk çizdiğinizi şablon olarak kullanırsanız sizin için daha kolay olur.2. Hazırladığınız üçgenleri resimdeki gibi bantla yapıştırıyoruz. Resimde de gördüğünüz gibi üçgenimizin tekini yarısından kesiyoruz. Çünkü bu teraryumun içine malzeme koyarken kullanacağız.
💬Biz bant olarak masking tape kullandık ama yanlış bir seçim olmuş sonrasında anladık çünkü çıkartacağımız zaman çok zorlandık kağıt bantlar daha avantajlı olur sanırım.


3.Bu adım çok önemli şeklinizi bantlı kısım arkada kalacak şekilde ters çevirip silikonla yapıştırıyoruz.
Teraryumunuzun daha sağlam olmasını isterseniz yapıştırma işlemini elinizle sabitleyerek yapabilirsiniz.
💬 Eviniz de silikon tabancası yoksa üzülmeyin zaten sıcak olduğu için asetatımız da pipetlerimiz de eridi. Japon yapıştırıcısı ya da herhangi su bazlı bir yapıştırıcı bence işinizi daha sağlıklı görür.4. Şeklimizi yapıştırdıktan sonra pipetlerimizi ikiye bölüp sprey boya ile boyuyoruz. Sonrasında teraryumumuzun kenarlarına tekrar silikon tabancası ile yapıştırıyoruz.


💬  Mutlaka ama mutlaka balkonda yada banyo da yapın bu işlemi ayrıca uygularken elinize de eldiven takın özellikle bizim gibi evinde aseton bulundurmayan okuyucularımız 😂
Bir de kullandığınız pipetleri mümkünse büyük alın çünkü hem boyu yetersiz kaldı şeklimiz için ek yaptığımız yerler şık durmadı hem de alttaki düzensiz silikon kısımlarını kapatamadığından dolayı pek hoş bir görüntü olmadı. Bu teraryum meselesinin bize göre en önemli kısımlarından.
Hatta tekrar yapmayı düşündüğümzden İkea'nın pipetlerinden almayı planlıyoruz...


 Son hali böyle henüz içine yeterince bitki ekleyemedik annemin saksısından kopardığımız yaprağı koyduk ama ilerde güzel bitkiler alınca son halini instagramdan sizlerle mutlaka paylaşırız. Yorumlarınızı bekliyoruz ❤
diy,ev yapımı teraryum
Son Hali