Fahrenheit 451 | Film Yorumları

kızkardeşler,kitap


Yönetmen: François Truffaut
Senaryo: François Truffaut
Oyuncular: Julie Christie, Cyril Cusack, Oskar Werner, Alex Scott, Anton Diffring
Tür: Bilim kurgu,Dram,Gerilim
Yapımı: 1966 - İngiltere 
Konusu:
Devlet, insanların düşünsel dünyalarını özgürleştirdiği için tüm kitapları yasaklamış ve kitap kavramını tedavülden kaldırmıştır. Devlet, kitaplarla olan savaşı kazanmıştır. İtfaiyede çalışan Guy Montag'ın görevi de bu mevcut tüm kitapları yakmak ve onları tarihe gömmektir. Ancak Montag, tüm insanların yitip gittiği ve türlü haplarla hayatta kalmaya çalıştıkları dünyada kendini tek başına kalmış gibi hissetmektedir. Bir süre sonra aşık olacağı kitap aşığı bir kız, Montag'ın tüm bakış açısını değiştirecektir.Fransız Yeni Dalgası'nın devrimci isimlerinden Francois Truffaut'nun yönettiği film Ray Bradbury'nin ilk olarak 1951 senesinde basılmış kitabından uyarlandı.Merhabalaar!

Pişmanlıktan geberdiğim bir yazıya başlıyorum maalesef!
Hep aynı hatayı yapıp, hiç o hatadan ders çıkaramadığımız bir konudur ki; kitabını okumadan filmini izlemek'.

 Yine dayanamadık ve yaptık. Belki elimize yüz kere geçti şu kitap hatta sadece benim elime yüz kere geçmiştir fakat ablam ciddi manada merak edip hep ikilemde kaldığı kitabı seçti neden bilmiyorum belki kapağı hoşumuza gitmedi. Oysa ne ayıp bir kitabı kapağından yargılamak! Bir daha yapmayacağım söz!
O zaman şu muhteşem filme geçelim mi artık? 
Her sahnesi beynimde dönüp duruyor hala! Tanıtım bültenine geçmeden önce filmi izlemek istemezseniz bile 'Kitap kurdu olanlar toplaşın Fahrenheit 451'in ormanlarına gidiyoruz!' davetini açtığımda beni yalnız bırakmamanız için sizden tek ricam son 10 dakikasını bari izleyin ve sizinde bizim gibi ağzının yarı şaşkınlıktan yarı böyle bir şeyin olabileceği hayali ile mutluluktan açık kalsın! Gerçekten kendimi durdurmasam herkesi silah zoruyla bilgisayar başına oturtup filmi izletebilirim!

film
Fahrenheit 451 - Montag&Linda

Filmin neresinden başlasam hangi sahnesinden bahsetsem bilmiyorum, ''En sevdiğim sahne'' adı altında bütün filmi bir bir anlatacakmışım hissine kapılıyorum. Ama kendimi durdururum inşallah!

Yani az öncede söylediğim gibi aşık olduğum yerler son 10 dakikanın içinde hatta direk repliği veriyorum.
kitap yorumu,film yorumu
Fahrenheit- Gurur ve Önyargı Kardeşler 

Ve ayrıca ölmüş gitmiş adamsın fakat bu filmde ne yakışıklısın Oskar Werner! Allah günahlarını affetsin ne diyeyim.
Ablam bu yazıyı okuduğunda aynen şöyle tepki verdi.
''Ne demek ölmüş ben daha onunla tanışacaktım!''

En hoşuma giden bir diğer sahne ise şüphesiz Linda'nın komşusunun Linda ve ailesinin özel olduğunu söylediği sahne.. Her çatıda birer anten vardı fakat Lindaların evinde yok, çünkü onlar robotlaşmamış ve hatta düşünmemeye yönelik yapılan televizyon programlarının esiri olmamıştı! Gerçekten bu kadar eski yapımları şimdileri bu kadar net tahmin etmesi sizleri de korkutmuyor mu?

Bir diğer hoşlaştığım sahne ise Montag'ın yerine haberlerde başkasını öldürürlerken Montag'ın izlemesiydi. Ve adamın 'Şov devam etmeli, Montag ölmeli' deyişiydi.

kitap yakılma sahnesi
Fahrenheit 451

Distopik ya da ütopik ve yahut bilim-kurgu hiç fark etmiyor, geleceğe dair kitap-filmler beni aşırı ürkütüyor!
Çünkü bir keresinde ablamın bir hocası 'Çoğu bilim-kurgu filmleri saklı laboratuvarda yapılıyor ve tüm bu kitaplar ve filmler bizleri bu duruma alıştırmak için yayınlanıyor!' demiş :P
Eğer böyleyse -ki düşününce yadsınamayacak gerçeklik payı ortada -korkunç değil mi?
İşte bu filmi de o ürkeklik ile izledim. Çok korkunç olurdu bu düzen! Kitapları yok etmeye ve insanların düşünmediği okumadığı takdir de daha mutlu olabileceği düşüncesiyle yönetilen bir sistem! Aklımızı çıldırırdık dostlar!

Fahrenheit 451
Bir diğer vurucu sahne ise evinde kocaman bir kütüphane saklı olan hanımın onlara karşı koyuşu ve onlardan önce kendi ve kitaplarını gülerek,huzurlu bir şekilde yaktığı sahne!
Beynimde dönüp duruyor! (ablamın favori sahnesi gözleri dolu dolu büyük şaşkınlıkla izledi desem yeridir.)22 yorum:

 1. "Fahrenheit 451"in ne anlama geldiğini öğrenmek bile insanı sarsıyor.
  Sinema tarihinin başyapıtlarından biri kesinlikle!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıyı tasarlarken ilk bunu düşünmüştüm, yazarken sürekli bir şey unuttum diyordum tebrikler hatırlattın 😂 Gerçekten enfes bir filmdi!😇

   Sil
 2. Birkaç sene önce kitabını okumuştum ve çok sevmiştim. İzlemek de iyi olabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kitabın anlatımını bilmediğim için kıyas yapamıyorum fakat çok eski yapım bi film olmasına rağmen gayet güzel bir çekimi ve ilerleyişi var filmin. Ah unutmadan yönetmen bir kaç değişiklik yapmış haberin olsun hayal kırıklığına uğrama 😕

   Sil
 3. Harika bir şey gibi duruyor. Ya bir şey diyeceğim bence filmi önce izlediğiniz için bu kadar üzülmeyin. (Ha ben kitabın sonunu bilirsem okuyamam diyenlerdenseniz başka) şimdi filmde izlediğiniz her karakteri kitaptaki ile özdeşleştirip filmde atlanan sahneleri kendi kafanızda çekebilirsiniz. Çok daha eğlenceli olabilir.
  Öpücüklerle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun ikimizin de çok hoşuna gitti, haklısın galiba bu yönden hiç bakmamışız 🙈

   Sil
 4. Kitabını okumuştum ama filmini izlemedim. :) Niye izlememişim ki :) Kitabı da çok güzeldi ama unutamadıklarımdan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Unutulmaz olduğuna eminiz, film de öyle çünkü 😍

   Sil
 5. Çok duyduğum, çok gördüğüm ama bir türlü izlemediğim/okumadığım bir eser. Yalnız öyle güzel anlatmışsın ki Büşra yaani daha çok merak ettim. İnşallah boş vakit bulabilirsem izleyeyim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte içimizden biri! 😄 D&R indirimlerinde bile zilyon defa gördük almadık. Mutlaka ama mutlaka izle gerçekten bayıldık!

   Sil
 6. Çok etkilendim.Mutlaka izleyeceğim. Kesin bende ablanız kadar sancılı izlerim o filmi.Kitapsız bir yaşam düşünemiyorum bile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten filmin başlangıcında sadece kitaplar ama tam anlamıyla düşünmek yasaklanıyor aslında, mutlaka izle 😌

   Sil
 7. Bende önce kitapokums taraftarıyım kitabını ilk fırsatta okumak isterim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En yakın zamanda okursun umarım , bizim kadar vakit kaybetmeden 😓

   Sil
 8. Bu kitabı biliyorum seneler öncesinden ama okumadım fakat harika anlatmışsın müthiş merak uyandırdı bende kitapları çok seviyorum ve mutlaka okumalı veya izlemeliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin bilip kimsenin okumamasını sanırım kapak tasarımına bağlayacağım ve kendimi aklayacağım🙈
   Ama bu geçerli bir sebep mi yoksa daha büyük bir suç mu ona hala karar verebilmiş değilim😁

   Sil
 9. Ben kitabını çok sevmiştim, ama uyarlama filmler izlemeyi sevmediğim için fragmanına bile bakmamıştım. Sen anlatınca merak ettim ama kitabın aklımda olduğu gibi kalmasını tercih ediyorum. Kitabını da mutlaka okumalısın. 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En yakın zamanda okuyacağım! Evet yönetmenin yaptığı değişiklikler baya tartışılıyor hayal kırıklığına uğratabilir malasef😕

   Sil
 10. Kitabını okumadım ama filmi izlediğimde çok etkilenmiştim. Etkisi hala devam ediyor, yeri çok ayrı bir film...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle sahneler aklımıza geldikçe tüylerimiz ürperiyor desek yeridir

   Sil
 11. Ay öyle bir anlatmışsın ki acayip merak ettim şimdi ^^ gerçekten de bizleri robotlaştırmak için yapılan korkunç şeyler var basit ve masum görünen damak tadını bile robotlaştırmaya çalışıyorlar :( kitapları bizim tarihimizde da yok etmeye çalıştılar zaten bu bakımdan film haklı da olabilir gerçi o olaylar aynı döneme denk geliyor .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle canım düşnünce korkutucu :( bence filmi izlemelisin

   Sil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.