Kız Kardeşim İçin | Kitap Yorumları
Kitap Adı: Kız Kardeşim İçin
Yazar: Jodi Picoult
Yayınevi: April Yayıncılık
Çevirmen: Serkan Göktaş
Sayfa Sayısı: 448
Baskı Yılı: 2016
Arka Kapak:
Anna hasta değil, ama ön üç yaşına dek sayısız ameliyat, nakil ve operasyon geçirdi, iğneler vuruldu. Hepsi ablası Kate'in çocukluğundan beri yakasını bırakmayan lösemiyle mücadele edebilmesi için. Kate ile tam doku uyumu olması için labarotuar ortamında genleri özel olarak seçilen özel üretim bir çocuk olan Anna, ablasına ilik verebilmesi için dünyaya getirilmişti - bu rölünü ve hayatını hiç sorgulamadı… bugüne dek. Şimdi ise ergenlik çağındaki çoğu genç gibi Anna da gerçekte kim olduğunu sorgulamaya başlıyor ve sonunda çoğu insan için akla getirmesi bile mümkün olmayan bir karar alıyor; ailesini paramparça edecek ve sevdiği ablası için belki de ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir karar. Çok önemli etik tartışmaları körükleyen kışkırtıcı bir roman olan Kız Kardeşim İçin, bir ailenin ne pahasına olursa olsun verdiği hayatta kalma mücadelesini ve ibret alınacak bir ahlak öyküsünü anlatıyor. 

Uzun süredir okumak istiyorduk zaten kitabı Cnr Kitap Fuarı'ndan almak nasip oldu. Aslında okuyalı da baya oldu ama malum bilgisayar sorunları vardı. Çözünce bu kitabı yazmaya karar verdik.

jodi picoult

İtiraf etmem gerekirse bu kitabı okurken çok etkilendim... Okuyalı uzun zaman oldu ama hala üzerimde bıraktığı etkkilerden tam kurtulmuş değilim. Birde belki izleyenleriniz vardır geçtiğimiz haftalar da Müge Anlı'ya anne-kız katılmıştı.
Babası kızına böbreğini vermek istemediği için böyle şeyler de hep beni mi buluyor :(
Kitabın başlangıç noktası da Anna'nın ablasına böbreğini vermek istememesiyle başlıyor.
Böyle söylendiğinde çok gaddarca geliyor ama kitabın sonunda Anna'yı hepimiz anlıyoruz.
Anna ile başlayıp tüm karakterlerin bakış açılarından aktarılan roman, herkesin hayatına teker teker dokunan Kate'in onlara neler hissettirdiğini merak ettirmeyi başarıyor.
Kitabın sonunda ise Anna'nın avukatına kadar tüm karakterlerin hikayesi tahminlerimizi alt üst ederek bitiyor.
gif
Bugün bu yazıyı yazmak için  künye arayışına girdiğimizde fark ettik ki kitabın uyarlanmış bir filmi var ama sonu kesinlikle tam tersi şekilde bitiyor. Bana soracak olursanız kötü bir uyurlama ama yine de merak edenler için film Kız Kardeşimin Hikayesi adını almış.
Söylemeden geçemeyeceğim ben bu kitabı bitirdiğimde gecenin bir yarısı ve ablam tabi ki uyuyordu. (tavuk emojisi bulamadım😒😀) Yanına uzanıp sarılayım istedim ama oturur oturmaz bir tekmeyle beni yataktan düşürdü. Bizim ilişkimiz de böyleeee.😒😀😀

13 yorum:

 1. Başka bir basımını okumuştum ben, kapağı farklıydı. Ama etkilendiğim bir kitap olmuştu benim de ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de aylardır o basımı almayı istemiştik, fuarda sahaflardan bulduğumuz da acayip şaşırdık 😌

   Sil
 2. sanırım oldukça etkileyici fırsat bulursam okumak isterim,
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Filmi izledim tabii ki ve çok beğenmiştim. Bence anlattıklarınla uyuşuyor ki ilk cümlelerinde "filmi vardı sanki ya." dedim. İkisinden de yararlanmak en güzeli olurdu bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hatta bence her zaman en güzeli kitabı okuduktan sonra izlemek.

   Sil
 4. Filmi olduğunu biliyordum ama kitabı bilmiyordum merak ettirdiniz edinip okuyayım inşallah :))

  YanıtlaSil
 5. Kitabı okumadım, okumak da istemem. Ağır dram içeren kitapları okumayı sevmiyorum. Filmini birkaç ay önce izledim ama. Etkileyiciydi. Bu tarz filmler izleyince insan sağlıklı olduğu için ne kadar şanslı olduğunu fark ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ağır dram ve galiba biz kitaplar konusunda biraz mazoşistiz :) kesinlikle etkileyiciydi.

   Sil
 6. Artık kitap okuma rutinime geri dönmeliyim bu kitabada bakacağımm😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok uzun zamandır kitap okuyamıyordum bende. birisi yazmış , bende okumuştum ; herkesin dönmek için kendi kitabını bulması gerek. Sende en yakın zaman da kendi kitabını bulursun umarım. :)

   Sil
 7. Çok ağır bir dram hikayesi. Bence daha pozitif öyküler okumak lazım :)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.