Büyük Budapeşte Oteli | Film Yorumları

29

21 Nisan 2017


Yönetmen & Senaryo: Wes Anderson

Yapımcı: Miki Emmrich          

Tür: Dram,Komedi

Oyuncular: Ralph Fiennes ,  Tony Revolori ,  Edward Norton ,  Jude Law ,  Tilda Swinton

Süre: 100 Dk

Yapımı: İngiltere&Almanya - 2014Konusu:

20. yüzyılın başlarında iki savaş arasındaki dönemde geçen hikayede, Avrupa'nın hayali Zubrowka şehrinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli'nin ihtişamlı dönemine tanık oluyoruz. Gustave H, otelin işleyişini büyük bir profesyonellikle idare eden, müşterilerini dahi en ince ayrıntılarına kadar tanıyan bir konsiyerj görevlisidir. Bir gün otele bellboy ve komi görevlisi olarak Zero Mustafa adında genç bir adam gelir ve kısa zamanda aralarında yakın bir arkadaşlık başlar. İkili birbirlerinin sırdaşı olurken yaşadıkları şehir de büyük bir savaşa doğru sürüklenmektedir. Bu esnada Gustave'ın yaşlı sevgilisi Madame D. esrarengiz bir şekilde hayata veda eder, ikili Madame D.'ye veda etmek için yola çıkar. Bir asilzade olan Madame D.'nin şatosuna vardıklarında miras bölüşümünün yapıldığı toplantıya denk gelirler. Madame D., Gustave'a miras olarak paha biçilmez bir Rönesans tablosu bırakmıştır ve bunun açıklanmasıyla aile içerisinde büyük bir karmaşa çıkar. Bu andan itibaren belalarla dolu bir maceraya atılan Gustave ve Zero, gerçeklerin peşinde koşarken dışarıda da bir çağ değişmektedir…Blogumuzdan zorunlu olsada uzak kaldığımız zamanlar da çok güzel,çok hızlı ve her sahnesinde " yaaaağğğ" diyeceğimiz kadar ponçik birbirinden eğlenceli,aksiyonlu,dramatik birçok film izledik.

Bu yazıda ilk izlediğimiz film olan Büyük Budapeşte Oteli'nden bahsedelim istiyorum 😊


Ablam filmi instagramdan görmüş aslında aklımda başka bir film olmasına rağmen dönüp dolaşıp tabii ki bunda karar kıldık.

Ama hangi filmi izleyeceğimiz değildi mühim olan nereden izleyecektik ?


Çünkü bilmem bilir misiniz ? 'Ufak bir kaza sonucu' bilgisayarımızı kırdım,evet ben,bilgisayarımızı kırdım️ :)


Filmi izlemeye Arçelik'in akıllı tv adını verdiği ama bizim kendisine ''delirtmatik'' dediğimiz televizyonla en azından film izleme işini hallederiz diye umutluyduk ama neler çektik şu Büyük Budapeşte Otelini tvden açmak içiiin 😁 Filmi asla durduramıyorduk çünkü pause tuşu internet üzeri video da geçersizdi ve filmden 1 dakika kaçırmak tüm bağınızı koparabilecek kadar hızlı akan bir filmdi. 

Neyse ki bu karamsarlıktan film muhteşem olduğu için kısa sürede kurtulduk.

Artık filme geçmem lazım bu kadar gevezelik yetherrrr! Başladığı ilk andan itibaren sırlarla dolu, ne merakı , ne gülümsemesi, ne de hızı asla bitmeyen bir filmdi.

film afişi,grand budapest hotel

Başarılı  bir yazarın tatil için seçtiği ya da daha doğru bir deyim ile parasının yettiği tek otel olan bir zamanların en ünlü şimdilerin ise yıkık dökük olan otelde kalmasıyla başlayan hikaye daha en başından bu otelin sahibinin çok zengin ve paraya düşkün olmasına rağmen neden satmadığı ya da neden yenilemediği  ve her yıl aynı hafta aynı hademe odasında uyuması sırrıyla başlayan gizemler zinciri teker teker çözdüğünde yine aaa diyoruz.Savaştan kaçıp Büyük Budapeşte Oteli'ne Mösyö Gustave'ın stajyer bel-boy olarak çalışmaya başlayan Zero(Sıfır) lakaplı bel-boy ile birbirini kollayacak kadar yakınlaşmalarına  mirasını mülteci belboyumuza bırakacak kadar yakın dost oluyorlar. Belki de bunun tek sebebi bu kadar yakın olmaları değilde Mösyö Gustave'ın  otelden çıkmayıp ne evlenmesi ne de akrabalarıyla görüşmemesi olabilir.


Hikayemize Türkiye de olsa evlendiğinde tam bir pembik gelin olur diyeceğimiz bir tip ile başlayıp hikayenin sonuna doğru hapishaneye gizlice kesici ve delici aletler sokan belboyun sevgilisi Agatha yüzündeki küçük Avusturya doğum lekesiyle çok ince bir detaydı.


Savaşta her şeyini geride bırakıp belkide bıraktıkları içinde de bulamadığı hem dostluğu hem gerçek aşkı bulan belboyumuz Zero'nun  atıldığı bu maceralar sizi de sürüklesin isteriz! 'Tez vakitte bu film izlene' diyerek filmin güzelliğine dikkat çeker, '100 dakika boyunca asla kalkmam' gibi bir iddianız yok ise pause tuşuna sahip bir yerde izlemenizi tavsiye ederiz!😆

29 yorum:

 1. Cidden çok güzel filmdi ama ya :D Hatta izledikten sonra benzer filmler arayışına girmiş, elim boş çıkmıstım.. Bir daha izleyesim geldi 😀 Hele Ralph Fiennes'i izlemeyi çok özledim 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde hemen benzer filmleri araştırdık, onun kadar mükemmel olmasada Charlie'nin Çikolata Fabrikası da bu tarzda :) Eğer sende bulursan bize mutlaka yazmalısın 💜👀

   Sil
 2. Muhteşem bir film! O sahneler, o müzikler, oyunculuk... Sahneler akıp giderken gözlerimi bir saniye olsun ayıramadım filmden. Şimdi senin yazını okuyunca yeniden izlemek istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanın tekrar tekrar izleyesi geliyor gerçekten :)❤

   Sil
 3. Güzel filmdi gerçekten de :)

  YanıtlaSil
 4. Filmin ismini duymuştum ama konusu hakkında dahi yeni bilgi edindim. Bu arada bilgisayar için büyük geçmiş olsun ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz, umarım yeni bilgisayarın başına da aynı şeyler gelmez :)

   Sil
 5. Bu aralar filmlere saran ben ,güzel film önerileri görünce,film sitelerinde heba olmaktan kurtuluyorum.😃😍
  Tez vakitte izlemeye 😂 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle insan film sitelerinde ömür çürütüyor ama istediğine asla ulaşamıyor :(

   Sil
 6. Bu filmi bende önceden izlemiştim ve en iyi filmler arşivimde yer alır. Güzel bir tercih olmuş sizin için..tavsiye ederim bende

  YanıtlaSil
 7. Yıllar önce sinemada izlemiştim. Tekrar izlemek istedim şu an...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmi sinemada izlemek ne muthiş olurdu! Çok şanslısınız :)❤

   Sil
 8. Bu kadar güzel yorumların ardından galiba bu filmi izleyeceğim :) Teşekkürler öneri için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzleyip bize görüşünü bildirmelisin, şimdiden iyi seyirler :)

   Sil
 9. Filmi izlemedim ama çok güzel olduğunu duymuştum.

  YanıtlaSil
 10. İnsanların neden yerini yurdunu terk ettiği ile ilgili anekdotuyla hatırlarım bu filmi...

  YanıtlaSil
 11. Merhaba ben geldim :)
  Çok eğlenceli bir filmdi bayılmıştım ben Budapeşte Oteline. Her anı dolu dolu idi. Kesinlikle tavsiye ederim herkese.
  Kahveye beklerim efendim... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 12. not aldım izleyince yoruma gelirim ♥

  YanıtlaSil
 13. Siz filmi yeni keşfetmişsiniz. Ben izleyeli bir kaç yıl oldu, ama tekrar izlemeye değer.

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)