7 Ocak 2018| İsmini Sorarlarsa Büşra’nın 21’yim dersin!

9

07 Ocak 2018


Ömrümün bir kısmı yollarda geçti. Çocukluğumda yolculuk geceyse ay dede bizi takip ederdi. Çok severdi bizi, bizden ayrılmak istemezdi. Ben yolculukta hiç uyuyamayanlardanım, ablamsa arabaya daha tek ayağını koyduğunda uyuyanlardan. E tek başıma kalınca sıkılırsam ay dedeyle telepatik yollarla konuşurdum. Günümü anlatır, gecemi aydınlatsın isterdim, oda beni hiç kırmazdı sağ olsun.
Büyüdüm ay dedenin beni takip etmediğini öğrendim. neyseki kulaklıklarım bana yoldaş oldu, beni dünyanın her telden sesi ile buluşturdular. Bir gün Zaz çaldılar birgün Sago. Bazen Barış Akarsu ilettiler bazen amatör bir şarkı. Çoğul ekini koymak zorundayım çünkü yaklaşık 50-60 kulaklık bozmuşumdur diye tahmin ediyorum. Dershanede derste kulaklıklarımı çıkarmazdım çok net hatırlıyorum. 

 Ömrümün upuzunn bir dönemi okullarda geçti. Şimdi ‘ ömrümü yedi,  bitirdi.’ triplerine giremeyeceğim ben tatilden okula dönüşü sayan örnek(!) öğrencilerdenim. Hahah örnekliğimden değil, ortam sevdiğimden. Gerçi okulda benim en en yakın olduğum 2 şey vardır; kantinci bey abim ve sıram. Derslerin %80’ninde uyur sıramla yakın ilişki içinde olurdum,  %10 ununda yemek yerdim. Kantinimiz çok kalabalık olduğundan ve teneffüs hiç yetmediğinden %10’luk kısımda ise derse lisedeyken hep geç kaldım. Ne yapayım, aç mı kalaydım? Birde canım kankalarım beni pek düşündüğünden teneffüslerde beni hep ‘ hadi kalk derste uyursun’ deyip uyandırırdı bunu söylemeden geçemezdim. 

Aç kalmak demişken, ömrümün yine epey büyük bir kısmında yanımdakinin ‘ ya acıktım ben’ demesini bekledim. Çünkü ben söylediğimde genelde önemsenmiyor, her zaman açmışım filan. Yani seviyorum bu hayatı ne yapayım? Mesela ablamın asla kabullenemediği bir şey var: dışarı çıktığım an acıkıyorum ben! Efor harcadığımı görmezden gelir her daim. Neyseki yemek yemek konusunda hep ikna edici bir insan oldum. 


Ömrümün son zamanlarını -üzülerek söylüyorum ki- İnstagram, Twitter, SnapChat bermuda şeytan üçgeninde geçirdim. Şükür ki Snapte artık yokum, planlarım diğerleri için devam etmekte... 

Yürümek her daim yoldaşım oldu. Ablamla yine ciddi ters düştüğümüz bir konu kendisi. Bizimki genelde 100 metrelik alana taksiye binme teklifinde bulunabilecek düzeyde üşengeçtir. Bense sırf sabah yürüşü olsun diye bir-iki vesaitlik yolu yürümeyi tercih ederim. Bazen gideceğim yere varıp farketmeden ilerlediğimde oluyor. Cool cool geri dönüp çaktırmıyorum böyle anlarda. 


Peki neden yolu kaçırıyorum? Pek tabiki bu anlarda iç sesim ile derin tartışmalar içinde bulunduğumdan! Şansım varsa iç sesime içimden karşılık vermişimdir, çünkü zaman  zaman sesli konuşma, hatta bazen haddini aşıp mimikler ve jestlerimi kullandığıma şahitlik edenler olmuştur. Umarım Bakırköy Ruh Ve Sinir’ i bunun için rahatsız eden olmamıştır zira hayallerimde oraya girmek var evet lakin mümkünse psikolog olarak. Psikolog olarak gireyim de ‘Psikolojisi bozuk psikolog’ lakabını layıkıyla taşıyayım istiyorum. Bu da böyle bir hayal🙈


Hmmm konuşmak demişken, neyse ne kadar çok konuştuğum kısmına girmeyeyim şimdi....

 Ömrümün yaklaşık 19 yılı 20 yaşıma gelmeyi beklemekle geçti. Klişe bir insan mıyım? Bilmiyorum ama üzgünüm bu klişeyi net yaşıyorum. Bundan sonraki ömrüm boyunca 20 yaşıma geri dönmeyi hayal etmekle geçecek biliyorum. Daha şimdiden çok yaşlandım diye ağlamak istiyorum.
 20 yaşım beni çok yormuş olsada... 
21 bana ne hediyeler getiriyor? Neler saklıyor arkasında? Boyum 20 yaşımda 1-2 cm uzadı ama burdan göremiyorum. Paketin içine değişim kartı koymuş mu acaba? Huzurla değiştirebileceğim bir yerden geliyordur umarım hediyem. 


Evett ömrümün bir kısmında yaşlarımın getirdiği hediyeleri değiştirmek istedim. Neyseki çok küçük kısımları bunlar. Genel olarak var olanları çok sevip asla değiştiremeyen insanlardan birisiyim. Mesela lise formamızı ben çok severdim. 4.sınıfta  değiştirmek beni çok üzerdi bende hiç değiştirmedim. Ve ablamla bir kıyafet için tartıştıysak o kıyafeti daha çok sever hiç değiştiremem. Bi şarkı o an içime işlediyse bittiğinde değişmesin ister ve eğer liste düzenine uymak zorundaysam aşırı üzülürüm. 

21 yaş! Oldu mu şimdi o kadar? Ben mahallede kavga çıkartıp ablamın arkasına saklandığım günü hatırlıyorum! Kuzenlerimi ayrılık vakti geldiğinde gardıropa saklayıp onları götüremeyeceklerini düşündüğüm günleri, ben converse almak için ablamla babamı iki yandan kuşattığımız günü, küçük kardeşimin doğduğu günü, ölümden döndüğü günü, bıcır bıcır konuşup ‘ekmeğe’ ‘emeke’ dediği günleri,peltek konuşuyorum diye bana kırmızı başlıklı kızı anlattırdıklarını, saçlarımı ördürüp pembe elbisemi giyip masanın üstünde fırçadan mikrofonumla tek bildiğim ‘bu akşam ölürüm’ şarkısıyla ev ahalisine konser verdiğimi az önce yaşanmışçasına hatırlıyorum! 

21 bana böyle güzel anılar getirecek misin? Dolduracak mısın gözlerimi mutluluktan? Çünkü ben en çok mutluluktan ağlarım. Bir de Poyraz’ın 3. sezonda Ayşegül ile hesaplaşmasında. Yorgunum biraz, ama dinlenirsem hepsi geçer. Beni dinlendiren bir yıl olur musun? Yoksa güzelliklere mi koşturup duracağım? Ona da tamam! Sadece huzurumu bozma istiyorum. 

Evet evet çok konuştum. Nereye gidiyorsun ya daha yeni başlıyordum? Heyy 21! Gelsene yavrucum buraya!  

9 yorum:

 1. 20 ile 30 arası..altın çağ gibi..En bereketli zaman dilimi.
  Ne ekeceksen şimdi ek sakın 30lu yaşlara bırakma o zaman demini al o zaman soluklan.
  Hayırlı olsun çok bereketli çok güzel ve parlak olsun🎉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiyelerin ve dileklerin için çook teşekkür ederim. Bu yıl hepimize iyi gelsin! :)

   Sil
 2. Yeni yaşın mutluluk getirsin sana. :)

  YanıtlaSil
 3. Demek Sagopa'lı yolculuklar :) Çok samimi cümleler kurmuşsun ve içi ısıtan anlamlar yüklemişsin. Yeni yaşında sana mutluluklar diliyorum :)

  YanıtlaSil
 4. Yeni yaşın mutluluklar getirsin sanaa! :)

  YanıtlaSil
 5. Hayırlı olsun yeni yaşınız. Huzur, mutluluk,sağlık hiç eksik olmasın İnşâAllah;)

  YanıtlaSil
 6. Burası daha da güzelleşmiş :)
  Sizi mimledim ablalarım ^^

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)