Bulaştırmaya Çekinme, Hadi Gülümse! | Psikojen

6

03 Nisan 2018

Gülmek, tatlı


Gülümsemenin  sizi rahatlattığını fark ettiğiniz oldu mu? Nezaketen gülmek durumunda kaldıktan sonra biraz da olsa pozitif duygular ile dolduğunuzu hiç hissettiniz mi?
Gülümsemek ve kahkahanın psikolojik ve fizyolojik etkileri, antik çağlardan itibaren önde gelen bilim insanları araştırılmasını tavsiye etse de geleotoloji yeni bir bilim dalı. Geleo  antik Yunancada gülmek anlamına geliyor. Ve bu bilim insanları gülmenin insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırıyor.
Gülmenin  fizyolojik ve  psikolojik yararları saymakla bitmiyor ama şöyle bir özet geçecek olursak;  


     Kan akışı: 2 aşamalı bir deneyde,  gruba önce drama ve sonra komedi filmi izletiliyor ve sonuçta komedi filmi izledikten sonra katılımcıların damarları daha kolay daralıp gevşiyorken, drama filmi izlediklerinde kan akışını kısıtlayacak şekilde gerilmeler oluşuyor.

     Kan şekeri düzenleme : Diyabet rahatsızlığı olan bir grup ile yapılan deneyde yemekten sonra ilk gün sıkıcı bir seminer verilmiş ve sonraki gün yemekten sonra bir komedi filmi izletilmiştir. Her iki gün de katılımcıların kan şekerleri ölçülmüş. Ve sonuçlarda komedi filmi izlenilen günde kan şekerleri daha düşük çıkmıştır.

Depresyonda azaltıcı etkendir: Gülmek, kaygı ve stres oranını azaltır ve zaten depresyon kaygının son seviyesidir. Gülme terapisi bütünleyici tedavi olarak kullanılan bir terapi tipidir. Hindistan'da yaklaşık 400 gülme kulübü vardır. Çin'de Tao felsefesinin gülümseme üzerine birçok öğreti vermiştir.

  Gülümsemek endorfin salgılatır: Bu da ağrı ve acı duyumuzu azaltır.
   
  Gülümsemek sizi çekici yapar: Bir çok deney göstermiştir ki, insanlara en çok gülümsediğimiz anlarda çekici geliyoruz.

 Gülümsemek bulaşıcıdır! Yıllarca duyduğumuz gülümsemek bulaşıcıdır sözünün bilimsel bir temeli var; ayna  nöronlar. Bu konuda en bilinen deney ise Fritz Strack’ın metroda gerçekleştirdiği deney. Sosyal medyada bir çoğumuz karşılaşmışızdır. Eğer karşılaşmadıysanız buradan ulaşabilirsiniz. Peki  nedir bu ayna nöronlar?
Beynimizin bir çok bölgesinde bulunan ama en yoğun olarak parletal lobda bulunan ayna nöronlar, karşıdaki kişinin ne hissettiğini algılayan ve bizim zihnimize yansıtan nöronlardır. Ayna nöronları en fazla empati yapmada kullansak ne güzel olur değil mi? Ama biz maalesef en çok yalan tespitinde kullanıyoruz.
Bugün umarım gülünebilecek olaylar ile karşılaşırsınız ve ayna nöronlarınızla bir çok kişiye bulaştırabileceğiniz en güzel  şeyi bulaştırırsınız, Gülümsemenizi!

6 yorum:

 1. dedikleri gibi gülmek bulaşıcı,daha çok gülmek gülümsemek dileğiyle....

  YanıtlaSil
 2. Can Yücel'in dediği gibi "gülümsemek bedava güzel bir görüntüye kavuşmak demektir"

  YanıtlaSil
 3. Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın o halde.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin inşAllah :)
   yorum için teşekkür ederiz :)

   Sil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)