Edebiyat ve Patates Turtası Derneği | Film YorumlarıMerhaba,
Size dün akşam izlediğim bu filmi hemencecikten yazmak istedim. 

Guensey adası Nazi askerleri'nin sığınağı olmak için işgal edilidiği dönemde ada sakinleri gece evlerine dönerken sokağa çıkma yasağı yüzünden tutuklanmamak için Nazilere kitap okuma toplantıları düzenlediklerini söylerler. Kulübün ismini sorduklarında ise filme adını veren 'Edebiyat ve Patates Turtası Derneği' -Aslında Patates Kabuğu Turtası- olduğunu söylerler. 
Bunu da söyleyen zeki Elizabeth Mckenna'mız. -Bu kadını çok seviyorum This Beautiful Fantastic isimli filminde izlemiştim ilk kendisini...-
Adı geçmişken şu detayı da paylaşayım Elizabeth filmin konusu bakımından çok önemli bir karakter ama asıl kızımız Juliet Asthon! 


juliet asthon

Neyse devam edelim ilk başlarda zoraki toplanıp kitap okumaya başlayan kulüp üyeleri kendilerini kitaplara ve kitap toplantılarına adıyorlar. İşgal döneminde bu toplantılarla güç buluyorlar anlayacağınız ama filmin konusu bu değil kulüp üyelerinden Dawsey okuduğu kitabın genç yazarına yani Juliet'e mektup yazıyor. 
Dawsey ile mektup arkadaşlığı kuran Juliet, Edebiyat ve Patates Turtası Derneği'nin heyecanı ile Guensey adasına gidip kitap toplantılarına katılamaya karar veriyor. Bir süre ada kalıp dernek ile ilgili bir The Times'a makale yazmayı düşünürken hiç beklemediği bir hikaye ile karşılaşıyor.


juliet asthon

Çok beğendiğim güzel bir filmdi. Daha fazla anlatıp heyecanını kaçırmak istmem. Vakti olanlara, tarihi ve romantik filmler izlemeyi sevenlere şiddetle tavsiye ederim :)Kız Kardeşler Arasında'yı şu hesaplardan takip edebilirsiniz: Facebook - Twitter - Google+Instagram

Etiketler: